Vitalik Buterin, spoluzakladatel a hlavní vývojář platformy Ethereum, představil svou nejnovější vizi pro druhý největší blockchain na světě, jehož cílem je v příštích pěti letech drasticky zjednodušit protokol Layer 1 (L1).

Ve svém nejnovějším blogovém příspěvku s názvem „Zjednodušení L1“, sdíleném 3. května, Buterin nastínil strategii, jak následovat minimalistický design Bitcoinu při řešení dlouhodobých problémů Etherea, které se týkají složitosti, vysokých nákladů na vývoj a bezpečnostních zranitelností. 

Návrh se snaží etablovat Ethereum jako odolnější a efektivnější „světovou účetní knihu“ pro finance, správu a ověřování dat s vysokou hodnotou. 

Buterinův plán se zaměřuje na snížení složitosti Etherea, která v průběhu let prudce vzrostla a kódová základna nyní přesahuje 300 000 řádků, ve srovnání s štíhlým konsenzuálním kódem Bitcoinu, který má 15 000 řádků. 

Zvýšený počet řádků kódu sice umožňuje pokročilé funkce, jako jsou chytré smlouvy a decentralizované aplikace (dApps), ale zároveň vede k významným bezpečnostním rizikům v síti. Ukázkovým příkladem je nechvalně známý hack DAO z roku 2016, kdy chyba v chytré smlouvě umožnila útočníkům odvést 50 milionů dolarů v ETH. 

Aby se tento problém vyřešil, Buterinovým nejodvážnějším návrhem je zavést maximální limit řádků kódu pro základní protokol Etherea. Omezením na lépe zvládnutelnou velikost se Buterin snaží zmenšit oblast útoku Etherea. To by usnadnilo jeho audit a údržbu a zároveň by snížilo pravděpodobnost nákladných útoků. 

„Jednoduchost, stejně jako decentralizace, je předzvěstí odolnosti,“ napsal Buterin a zdůraznil dlouhodobé výhody štíhlejšího Etherea navzdory krátkodobým výzvám spojeným s implementací. 

Návrh zahrnuje také významné technické změny pro zvýšení výkonu a škálovatelnosti. Buterin se zasazuje o nahrazení virtuálního stroje Ethereum (EVM) virtuálním strojem RISC-V, což je open-source instrukční sada architektury známá svou efektivitou.

Tento přechod z virtuálního stroje EVM na RISC-V by mohl 50–100krát zlepšit výkon ochrany s nulovými znalostmi, potenciálně snížit poplatky za plyn a učinit Ethereum konkurenceschopnějším s novějšími blockchainy, jako je Solana, které získaly podíl na trhu díky své rychlosti a nákladové efektivitě. 

Buterin dále vyzývá ke standardizaci v celém protokolu, jako je například přijetí jednotné metody kódování s mazáním, formátu serializace (ve prospěch SSZ) a stromové struktury. Tyto změny si kladou za cíl eliminovat nadbytečnou složitost, zefektivnit nástroje a zpřístupnit Ethereum vývojářům. 

Tento krok vývojáře Etherea přichází v kritickém okamžiku, kdy Ethereum nadále ztrácí půdu pod nohama ve prospěch konkurenčních blockchainů. Vzhledem k tomu, že se síť nyní vydává na tuto ambiciózní pětiletou cestu, jeho vize by mohla předefinovat roli Etherea v ekosystému blockchainu a vyvážit inovace a stabilitu. 

Zda tento tlak na jednoduchost upevní pozici Etherea, nebo vyvolá nové výzvy, se teprve uvidí, ale jedna věc je jasná: debata o složitosti versus jednoduchosti v designu blockchainu zdaleka nekončí.